گالری ما

اطلاعات تماس

مسئله نور از مهم‌ترین مسائل در دکوراسیون داخلی است که باید به آن توجه ویژه داشت. بنابراین برای تنظیم نور از انواع پرده استفاده می‌شود. از انواع پرده‌های مدرن، پرده زبرا است که در محیط‌های اداری، مسکونی و منازل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اصلی‌ترین ویژگی‌ این نوع پرده این است که می‌تواند نور را به‌طور افقی عبور داده و میزان عبور نور را کنترل کند. پرده‌های دبل رول یا همان زبرا، در حدود ده سال است که به ایران وارد شده‌اند و در همین مدت کوتاه، توجه عده کثیری از مشتریان را به‌ خود جلب کرده‌اند. در ادامه به‌ طور کامل، همه چیز در رابطه با این پرده توضیح داده می‌شود؛ به‌ طوری که نشان خواهد داد که چه انتظاراتی می‌توان از پرده‌های زبرا داشت.  

بیشتر بخوانید : پرده سان اسکرین

پرده زبرا چیست؟

پرده دبل رول یا زبرا، نوعی پرده راه‌راه است که نام آن از خط‌های روی بدن گورخر گرفته شده است. راه‌راه این پرده به‌طور افقی بوده و معمولاً رنگ هر یک با دیگری متفاوت بوده به‌طوریکه پشت سرهم و به‌صورت یک در میان این رنگ‌ها تکرار می‌شوند. البته انواع مختلفی از این نوع پرده در نوین اسکرین وجود دارد که قوانین رنگ در آن‌ها، متفاوت از مورد فوق است. در کل می‌توان پرده‌های زبرا را ترکیبی از پرده شید رول و کرکره در نظر گرفت که ترکیب پارچه و تور به‌طور موازی هستند. کنترل نور نیز از طریق تغییر زاویه میان لایه پارچه‌ای و توری خواهد بود.

پرده زبرا

پرده‌های زبرا را با نام‌های دیگری از جمله پرده دبل رول و پرده دوبل نیز می‌شناسند. این نوع پرده‌ها بسیار به پرده‌های کرکره‌ای شباهت دارند و شاید تنها تفاوت میان آن‌ها، جنس پارچه بکار رفته در این دو نوع پرده است. در واقع پرده زبرا، ضعف‌های مربوط به‌ پرده کرکره‌ای را نداشته و از انعطاف‌پذیری بالاتری نیز برخوردار خواهد بود. همچنین طول عمر پرده‌ها دو برابر می باشد و طول عمر زبرا از کرکره‌ای بسیار بیشتر بوده و دوام بالایی دارد.  

در رابطه با  پرده سیلوئت این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه تنظیم پرده دبل رول یا زبرا

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، ساختار این نوع پرده دو لایه است. برای تنظیم یا کنترل‌کردن پرده زبرا دو روش وجود دارد:

1. حالت دستی

در این روش برای تنظیم پرده از زنجیر تعبیه شده در کنار پرده استفاده می‌شود.

2. حالت موتوری یا برقی

در این روش از یک ریموت کنترل برای تنظیم پرده استفاده می‌شود. این سیستم دارای یک موتور الکتریکی ظریف و بسیار کوچک است که توسط آن می‌توان از فاصله دور، پرده را بالا و پایین کرده و سایه و روشن را به‌ صورت اتوماتیک تنظیم کرده و نور محیط را کنترل نمود.

خرید پرده زبرا

کاربرد پرده زبرا در دکوراسیون داخلی

نمای پرده در دکوراسیون داخلی بر کسی پوشیده نیست و پرده را می‌توان بر اساس سبک دکوراسیون و کاربرد آن انتخاب نمود. از جمله کاربردی‌ترین پرده ها در دکوراسیون داخلی، پرده‌های زبرا هستند. از این پرده بیشتر در دکوراسیون مدرن استفاده می‌کنند و در دکوراسیون‌های کلاسیک بهتر است پرده‌های پانچی و مخمل به کار برده شوند.

پرده دوبل یا همان زبرا در ابتدای ورود به صنعت دکوراسیون، در ادارات و شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفت و در منازل مسکونی کمتر کاربرد داشت اما بعد از مدت زمان کوتاهی، در دکوراسیون داخلی منازل نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت. افراد نیز به‌طور تدریجی از این پرده در اتاق‌خواب‌ها، آشپزخانه و دیگر محیط‌ها استفاده کردند.

آشپزخانه از جمله مهم‌ترین نقاط هر خانه‌ای بوده و از نکات مهم در این مکان، نور است. با کشیدن پرده‌های معمولی و کرکره‌ای در آشپزخانه، دیگر نوری وارد محیط نمی‌شود و همچنین با کنار زدن کامل آن‌ها محیط خصوصی در چشم قرار خواهد گرفت. با استفاده از پرده زبرا این مشکل به‌طور کامل رفع خواهد شد و به‌ وسیله آن‌ می‌توان نور را به‌اندازه نیاز تنظیم کرد.

همچنین بر روی پرده دبل رول می‌توان طرح‌های متنوعی از جمله طرح چهره نیز چاپ کرد که براساس همین ویژگی، استفاده از آن در اتاق‌خواب‌ها بسیار رایج است. برای اتاق‌خواب کودکان می‌توان از طرح‌های کارتونی و فانتزی مورد علاقه کودک استفاده کرد که علاوه‌بر زیبایی، به‌ علاقه کودک نیز توجه کافی می‌شود.

در محیط‌های اداری، با چاپ لوگوی شرکت بر روی پرده، پرستیژ محیط کاری را افزایش داده و همچنین به علت دوام و طول عمر بسیار بالای این نوع پرده‌ها، کاملاً مناسب و اقتصادی هستند.

فروش پرده زبرا

ویژگی‌های پرده دبل یا زبرا

پرده دبل رول از ویژگی‌های زیادی برخوردار بوده و مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می باشند؛

  • کارایی بسیار زیاد این پرده و نمای منحصر به‌ فرد پرده دوبل
  • امکان جمع کردن کامل پرده زبرا مانند پرده‌های کرکره‌ای به‌منظور استفاده از نور حداکثری
  • دوام بسیار بالا و طول عمر زیاد پرده‌های زبرا
  • نصب آسان و راحت این نوع پرده و با کمترین آسیب به قاب پنجره و دیوار
  • آسان بودن نگهداری از پرده‌های دبل رول و زبرا و شستشوی راحت این پرده‌ها
  • امکان تنظیم نور بدون جمع کردن پرده و تنها با جابه‌جایی زاویه رول پرده
  • تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ و نقش پارچه‌های این پرده
  • امکان نصب پرده اتوماتیک و استفاده از ریموت کنترل برای تنظیم زوایا پرده

نحوه شست و شو و تمیزکردن پرده‌های زبرا

برای شست و شوی این نوع پرده باید آن را به‌طور کامل باز کرده و پس از شست و شو و تمیزکاری دوباره پرده را نصب نمود. در کل بهتر است هر دو هفته یکبار پرده را با دستمال نخی گردگیری کرد. باید توجه داشت که دستمال نباید خیس و نم‌دار باشد، زیرا موجب ایجاد لکه بر روی پارچه پرده زبرا می‌شود. همچنین می‌توان برای تمیزکردن از بخارشو استفاده نمود. بدین صورت که بخارشو در فاصله‌ای مناسب از بالا به‌پایین بر پرده کشیده شود.

شامپو فرش نیز برای تمیز کردن پرده دوبل مناسب است. ابتدا باید پرده را جدا کرده و پایین آورد و به‌صورت کاملاً صاف بر روی زمین پهن نمود. در مرحله بعد با جارو برقی و سر برسی مناسب، گرد و غبار را از روی پرده تمیز کرده و در نهایت پرده‌ها در آب خیسانده می‌شوند.

تنها با کمی شامپو فرش و با استفاده از ابر، تمامی لکه‌ها از روی پرده پاک می‌شوند. در نهایت پرده باید آبکشی شود و در معرض آفتاب قرار گیرد تا خشک شود. نکته‌ای که در این بخش وجود دارد، این است که باید از شوینده‌های غیر اسیدی و بدون آنزیم استفاده کرد تا بافت پارچه از بین نرود. افراد می‌توانند با کمی دقت پرده را دوباره نصب کنند. البته برای نصب پرده دبل رول، بهتر است از متخصصان این حوزه کمک گرفت، زیرا ممکن است ساختار پرده به‌ طور کامل به‌ هم بریزد.